ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել հայ-հունական հարաբերությունները, կարեւորել երկու խորհրդարանների փոխգործակցության հետագա զարգացումը, բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքը: Միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման տեսանկյունից կարեւորվել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համատեղ աշխատանքը:
Արման Եղոյանն արժեւորել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի իրականացումը, որը վստահվել է Հունաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարաններին: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այս ծրագիրն Ազգային ժողովի համար իրականացվում է առաջին անգամ եւ մեծ դեր ունի խորհրդարանի կարողությունների զարգացման հարցում: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ծրագրի միջոցով երկու խորհրդարանների կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն:
Զրուցակիցներն արժեւորել են խորհրդարանների վերահսկողական եւ ներկայացուցչական գործառույթների իրականացումը: Օրենսդիրները խոսել են հայ եւ հույն ժողովուրդների` դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունից, ընդհանուր մարտահրավերներից: Անդրադարձ է կատարվել հետպատերազմյան իրադրությանը, կարեւորվել է տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հաստատումը: Ընդգծվել է տնտեսական եւ զբոսաշրջային ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:

29 ноября члены группы дружбы НС Армения-Греция В.Варданян, А.Джулакян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян встретились с председателем группы дружбы Греция-Армения греческого парламента Димитриосом Маркопулосом и членами возглавляемой им делегации.
Приветствуя гостей, армянские депутаты высоко оценили армяно-греческие отношения, подчеркнули дальнейшее развитие сотрудничества между парламентами двух стран, тесную работу групп дружбы. В плане укрепления межпарламентского сотрудничества отмечена важность совместной работы в международных парламентских структурах.
А.Егоян оценил реализацию финансируемой ЕС программы Twinning “Укрепление потенциала НС РА для дальнейшего содействия надзору и выполнению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которая была отведена парламентам   Греции и Италии. Председатель комиссии отметил, что эта программа впервые реализуется для НС и играет большую роль в развитии возможностей парламента. Стороны выразили уверенность, что благодаря программе связи между парламентами двух стран еще больше укрепятся.
Собеседники положительно оценили выполнение парламентами надзорных и представительных функций. Законодатели коснулись многовековой дружбы армянского и греческого народов, общих вызовов. Затронута послевоенная ситуация, подчеркнута важность безопасности и стабильности в регионе. Особо выделена необходимость развития сотрудничества в экономической и туристической сферах.