ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել հայ-հունական հարաբերությունները, կարեւորել երկու խորհրդարանների փոխգործակցության հետագա զարգացումը, բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքը: Միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման տեսանկյունից կարեւորվել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համատեղ աշխատանքը:
Արման Եղոյանն արժեւորել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի իրականացումը, որը վստահվել է Հունաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարաններին: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այս ծրագիրն Ազգային ժողովի համար իրականացվում է առաջին անգամ եւ մեծ դեր ունի խորհրդարանի կարողությունների զարգացման հարցում: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ծրագրի միջոցով երկու խորհրդարանների կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն:
Զրուցակիցներն արժեւորել են խորհրդարանների վերահսկողական եւ ներկայացուցչական գործառույթների իրականացումը: Օրենսդիրները խոսել են հայ եւ հույն ժողովուրդների` դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունից, ընդհանուր մարտահրավերներից: Անդրադարձ է կատարվել հետպատերազմյան իրադրությանը, կարեւորվել է տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հաստատումը: Ընդգծվել է տնտեսական եւ զբոսաշրջային ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:

Delegation of Hellenic Parliament Hosted in National Assembly
On November 29, the members of the RA NA Armenia-Greece Friendship Group Vladimir Vardanyan, Arusyak Julhakyan and the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan met with the Chair of the Greece-Armenia Friendship Group of Hellenic Parliament Dimitrios Markopoulos and the members of the Delegation led by him.
Welcoming the guests, the Armenian parliamentarians highly appreciated the Armenian-Greek relations, highlighted the further development of cooperation between two parliaments and the close work of Friendship Groups. In terms of strengthening the inter-parliamentary cooperation the joint work in the international parliamentary structures was highlighted.
Arman Yeghoyan valued the implementation of the Twinning Project ‘Strengthening of Capacity of the RA National Assembly to Further Support the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) Oversight and Implementation,’ which was trusted to parliaments of Greece and Italy. The Committee Chair has noted that this Project for the National Assembly is carried out for the first time and has a great role in the development of parliament capacities. The sides expressed conviction that through the Project the ties between two parliaments would more strengthen.
The interlocutors evaluated the implementation of the oversight and presentation functions of parliaments. The legislators spoke about the friendship coming from the centuries-old history, common challenges of the Armenian and Greek peoples. The post-war situation was referred to, the security in the region and the establishment of stability was emphasized. The MPs also underlined the necessity of the development of cooperation in the spheres of economy and tourism.